ناهار مجلسی با باقالا سبز

Image for post
Image for post

مواد لازم برای ۴ نفر

باقلا سبز ۲ پیمانه

برنج ۴ پیمانه

پیاز ۲ عدد درشت

گشت مرغ ۴ تکه ران یا سینه

سیر ۲ حبه

شوید تازه یا خشک ۳ قاشق غذاخوری

زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

زردچوبه و روغن به مقدار کافی

دستور پخت باقالی پلو با مرغ

مرحله اول

ابتدا پیازها را به صورت خلالی متوسط خرد می کنیم و به همراه کمی روغن در یک قابلمه مناسب تفت می دهیم تا سبک و طلایی شوند، سپس سیر را رنده کرده و به قابلمه اضافه می کنیم و در حدی که فقط عطر سیر بلند شود تفت می دهیم.

مرحله دوم

در مرحله بعدی تکه های مرغ را به قابلمه اضافه می کنیم و تمام قسمت های مرغ را به خوبی سرخ می کنیم. پس از اینکه مرغ را سرخ کردیم ۱ تا ۲ لیوان آب به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه به آن اضافه می کنیم و اجازه می دهیم مرغ با حرارت ملایم بپزد.

مرحله سوم

در این مرحله به سراغ اماده کردن باقالی پلو می رویم، برای این منظور برنج را نسبت به نوع ان می خیسانیم. سپس یک قابلمه حاوی آب روی حرارت قرار می دهیم و مقداری نمک داخل آب می ریزیم و اجازه می دهیم آب درون قابلمه به جوش بیاید.

مرحله چهارم

پس از اینکه آب جوش امد برنج را آبکشی می کنیم و می شوییم، سپس به قابلمه حاوی آب جوش اضافه می کنیم و نسبت به نوع برنج حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان برای آماده شدن برنج نیاز است. برای تست اماده شدن برنج باید انرا زیر دندان یا بین دو انگشت تست کنیم.

مرحله پنجم

زمانی که اطراف برنج کاملا نرم شده و پخته بود و مغز آن سفت بود یعنی برنج ما آماده است و باید آنرا آبکشی کنیم. در ادامه باقالی ها را هم به مدت ۵ دقیقه در آب جوش می ریزیم و کف روی انرا می گیریم سپس آبکشی می کنیم و با برنج مخلوط می کنیم.

مرحله ششم

در این مرحله یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار می دهیمو مقداری روغن داخل آن می ریزیم. برای ته دیگ به انتخاب خود از نان لواش یا سیب زمینی حلقه ای استفاده می کنیم، سپس روی ته دیگ را با مخلوط برنج و باقالا سبز پر می کنیم.

مرحله هفتم

روی هر لایه برنج مقداری شوید خشک یا شوید تازه ساطوری شده می ریزیم و به این ترتیب تمام برنج را داخل قابلمه می ریزیم. حالا روی درب قابلمه دم کنی قرار می دهیم و اجازه می دهیم به مدت حدودا یک ساعت دم بکشد.

مرحله هشتم

در ۱۵ دقیقه پایانی پخت مرغ زعفران دم کرده را اضافه می کنیم و پس از اینکه برنج دم کشید به همراه مرغ زعفرانی سرو می کنیم. آب و پیازهای داخل قابلمه مرغ را نیز داخل یک کاسه کوچک می ریزیم و در کنار غذا سرو می کنیم.

منبع : Chishi.ir

Written by

My enemies make me stronger.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store