طرز تهیه کباب کوبیده دو رنگ

Image for post
Image for post

کباب کوبیده دو رنگ

کباب کوبیده یکی از غذاهای خوشمزه و اصیل ایرانی است و مدل های مختلفی دارد که میتوان از میان آنها به کباب کوبیده ساده ، کباب کوبیده لقمه ای و نگینی و زعفرانی … اشاره کرد . یکی از انواع کباب کوبیده ، کوبیده دو رنگ است و ترکیبی از کباب کوبیده با گوشت گوسفندی و کباب کوبیده با گوشت مرغ است.

این کباب دارای طعم خوب و ظاهری زیباست ، از اینرو در بسیاری از مراسم و مهمانی های خاص سرو میشود . این کباب را هم میتوان مانند کباب کوبیده معمولی با ریحان و پیاز و نان سنگک یا برنج سرو و میل کرد . هر صد گرم از کباب کوبیده ۲۵۰ کالری دارد .

در ادامه طرز تهیه و پخت کباب کوبیده دو رنگ را با تمام نکات آموزشی آن در اختیار شما قرار میدهیم . مقدار موادی که در زیر قرار گرفته شده برای ۴ نفر است . اگر میخواهید برای تعداد بیشتری این غذا را تهیه کنید باید مقدار مواد را بیشتر کنید.

مواد لازم کباب کوبیده دو رنگ

گوشت گوسفندی ۵۰۰ گرم

دنبه گوسفندی ۵۰ گرم

پیاز بزرگ ۲ عدد

گوجه فرنگی ۴ عدد

زعفران دم کرده به مقدار لازم

نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

طرز تهیه کباب کوبیده دو رنگ

پیاز رنده شده را به گوشت مرغ اضافه کنید . زعفران و نمک و فلفل سیاه را اضافه کرده و مواد را با هم ترکیب کنید . همه مواد را به خوبی با هم مخلوط کرده و ورز بدهید تا یک مایه کباب عالی بدست بیاید . زمانی که مایه کباب را آماده کردید

با سلفون روی درب کاسه را پوشانده و به مدت زمان یک ساعت آن را در یخچال بگذارید تا مایه کباب چسبناکتر و خوب به سیخ بچسبد . گوشت گوسفندی را دو بار چرخ کرده و داخل یک کاسه بریزید . یک پیاز بزرگ انتخاب کنید.

آن را پوست گرفته و شسته و رنده کنید . آب پیاز را بگیرید و به گوشت گوسفندی اضافه کنید . زعفران و نمک و فلفل سیاه را به مواد اضافه و خوب همه مواد را با هم ترکیب کنید . وقتی مایه کباب خوب یکدست و چسبناک شد

روی کاسه سلفون کشیده و مانند گوشت مرغ ، یک ساعت آن را درون یخچال بگذارید . پس از گذشتن یک ساعت مایه کباب ها را از یخچال خارج کرده و سیخ ها را آماده کنید . یک کاسه آب سرد کنار دستتان بگذارید.

دست خود را با آب تر کنید و نیمی از سیخ را به کوبیده مرغ اختصاص دهید . نیمی دیگر را با کوبیده گوشت بپوشانید . به این شکل همه مایه را سیخ کنید و میتوانید با توجه به سلیقه خود در سیخ کردن تغییر ایجاد کنید و مدل های متفاوتی ایجاد کنید.

زمانی که همه مایه را سیخ کردید ، باز یک ساعت دیگر سیخ ها را در یخچال گذاشته و سراغ منقل بروید . منقل را با ذغال ها پر و روشن کنید و به این موضوع که همه ذغال ها روشن باشند توجه کنید تا کبابی خوش طعم و خوش عطر داشته باشید.

ذغال های خام موجب بوی دود در کباب ها میشوند و حتی برای سلامتی شما نیز مضر هستند . زمانی که یک ساعت سپری شد و منقل آماده شد ، سیخ های کباب را روی منقل بچینید و خوب باد بزنید تا کباب ها بگیرند

سپس سیخ ها را بچرخانید تا همه کباب به ظور یکنواخت پخته و کباب شود . گوجه فرنگی ها را از میان و وسط برش داده و به سیخ بکشید و پس از کباب شدن گوشت ، آنها را کباب کنید . این کباب را میتوانید در کنار برنج زعفرانی یا نان سنگک خشخاشی با ریحان و پیاز سرو کرده و میل کنید .

نکاتی درباره طرز تهیه کباب کوبیده

ادویه کباب کوبیده فلفل سیاه و نمک است و گاهی زعفران . در کباب کردن گوشت باید به فاصله سیخ ها از آتش دقت کنید زیرا اگر فاصله کم باشد ، گوشت میسوزد . اگر فاصله زیاد باشد گوشت نپخته میماند . اگر خیلی زود سیخ را بچرخانید گوشت مغزپخت نمیشود

پس باید به همه این موارد دقت کنید . اگر دوست دارید یک کباب کوبیده اصیل ایرانی بخورید ، به جای نوشابه و دلستر از دوغ طعم دار شده با پونه و نعناع استفاده کنید . اگر کم خونی دارید بهتر است به جای مصرف کباب با ماست و دوغ ، سالاد را جایگزین کنید.

منبع : hamdore.com/5352-koobide-do-rang

Written by

My enemies make me stronger.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store