طرز تهیه خورش مرغ ترش مجلسی

Image for post
Image for post

خورش مرغ ترش

خورش مرغ ترش یکی از خورش ها معروف و بسیار خوشمزه ایرانی است. این غذای خوشمزه متعلق به استان های شمالی کشور می باشد که البته بهترین نوع این غذا را می توانید در رستوران های سنتی گیلان پیدا کنید.

در این آموزش کامل ترین روش طرز تهیه خورش مرغ ترش را آماده کرده ایم. با مواد لازم ذکر شده در این دستور آشپزی می توانید برای ۴ نفر خورش مرغ ترش تهیه نمایید. با دستور پخت و طرز تهیه خورش مرغ ترش در ادامه با همدوره همراه باشید.

مواد لازم خورش مرغ ترش

مرغ ۵۰۰ گرم

لپه نصف پیمانه

پیاز بزرگ ۱ عدد

تخم مرغ ۲ تا ۳ عدد

سیر ۴ حبه

سبزی خورش ۴۰۰ گرم

آب نارنج ۴ قاشق غذاخوری

زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری

نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه به اندازه کافی

طرز تهیه خورش مرغ ترش

بهتر است از چند ساعت قبل لپه را بخیسانید تا نرم شود و نفخ آن برطرف شود. ابتدا پیاز را به صورت نگینی ریز خرد کنید سپس با کمی روغن در یک قابلمه مناسب تفت دهید تا پیاز نرم شود سپس مقداری فلفل سیاه و زردچوبه به آن اضافه کنید.

تفت دادن را ادامه دهید تا پیاز با ادویه ها یکدست شود سپس قطعات مرغ را پس از شستشو کمی بزرگتر از گوشت خورشتی خرد کنید و به قابلمه اضافه کنید. مرغ ها را هم خوب تفت دهید تا تغییر رنگ دهند و کمی سرخ شوند.

پس از اینکه مرغ به خوبی سرخ شد لپه ها را که از قبل خیسانده اید آبکشی کنید و به قابلمه اضافه کنید. لپه ها را هم به همراه مرغ و پیاز کمی تفت دهید سپس چند لیوان آب اضافه کنید و اجازه دهید مرغ و لپه با حرارت ملایم بپزند.

سبزی خورش را که شامل جعفری ، نعناع ، گشنیز ، تره و خالواش است را پاک کنید و پس از شستشو خرد کنید سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار دهید و مقداری روغن داخل تابه بریزید. سیر را خرد کنید و به همراه سبزیها به تابه اضافه کنید.

سبزیجات و سیر را تفت دهید تا کمی سرخ شوند سپس بعد از اینکه مرغ و لپه پختند مخلوط سیر و سبزیجات را به قابلمه خورش اضافه کنید. در مرحله پایانی زعفران دم کرده را به همراه مقداری نمک به خورش اضافه کنید و اجازه دهید خورش جا بیفتد.

در مرحله آخر تخم مرغ ها را داخل یک کاسه بریزید و خوب هم بزنید تا یکدست شوند سپس بعد از اینکه آب خورش کم شد و خورش روغن انداخت تخم مرغ ها را به خورش اضافه کنید. پس از ده دقیقه خورش را به همراه برنج زعفرانی سرو کنید.

Written by

My enemies make me stronger.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store