طرز تهیه ترشی گل کلم

Image for post
Image for post

ترشی گل کلم

ترشی گل کلم یکی از انواع ترشی های سنتی و بسیار پر طرفدار ایرانی است که مانند دیگر ترشی ها در فصل پاییز یا زمستان تهیه می شود. ماده اصلی این ترشی گل کلم است ولی مواد دیگر آن در شهرهای مختلف کشور متفاوت هستند.

با مقدار موادی که در این دستور قرار گرفته است می توانید یک شیشه بزرگ ترشی گل کلم تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری ترشی گل کلم تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش طرز تهیه ترشی گل کلم با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم برای ۱ شیشه

مواد لازم ترشی گل کلم

  • فلفل سبز تند ۵ عدد
  • سرکه به اندازه کافی
  • گل کلم متوسط ۱ عدد
  • سیب ترشی ۵۰۰ گرم
  • نمک ، گلپر و ترخون به اندازه کافی

دستور تهیه

طرز تهیه ترشی گل کلم

و به صورت حلقه حلقه خرد می کنیم و در ظرف بزرگی می ریزیم.سیب زمینی ها را نیز پوست می گیریم و متناسب با اندازه هویج ها خرد می کنیم و به هویج ها ملحق می کنیم. بعد گل کلم را را نیز خرد می کنیم به ظرف مواد خرد شده می افزاییم.

اندازه مواد خرد شده در ظاهر زیبای ترشی بسیار تاثیر دارد پس سعی می کنیم تا اندازه ها با هم تناسب داشته باشند. سپس ترخون تازه را روی تخته آشپزخانه ساطوری می کنیم و روی مواد می ریزیم.می توانید از ترخون خشک شده نیز استفاده کنید

و با دست آن ها را خرد تر کنید و روی مواد ترشی بریزید.گلپر را نیز در مرحله آخر روی مواد ترشی می پاشیم و با هم مخلوط می کنیم.شیشه ای که ترشی را در آن می خواهیم بریزیم را چک می کنیم تا کاملا خشک باشد

و کم کم مواد ترشی را در شیشه می ریزیم و لابه لای هر ملاقه ترشی که می ریزیم فلفل سبز تند نیز قرار می دهیم.اندازه دوبند انگشت روی شیشه را خالی می گذاریم برای اضافه کردن سرکه ترشی مان. سرکه و نمک را با هم مخلوط می کنیم

و داخل شیشه ترشی می ریزیم به مقداری که روی مواد را سرکه بگیرد و درب شیشه را محکم می بندیم و در جای مناسب که خنک باشد حدودا ۱۵ روز آن را نگهداری می کنیم و بعد مصرف می کنیم. می توانید برای طعم یا رنگ متفاوت ترشی از لبو نیز استفاده کنید که ترشی قرمزی خواهید داشت.

همچنین می توانید این ترشی را آماده طی ۲ ساعت داشته باشید به این شکل که مواد ترشی را با سرکه مخلوط کنید و در قابلمه ای بریزید و روی حرارت قرار دهید تا با هم بپزند.(البته نگذارید کاملا مواد نرم شوند کمی که دندان گیر بود از روی حرارت بر دارید)

منبع : parsiday.com

Written by

My enemies make me stronger.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store