خواص و مضرات آرتیشو

Image for post
Image for post

خواص و مضرات آرتیشو

آرتیشو یا کنگر فرنگی یک غنچه گل زمستانی می‌باشد که در مناطق مدیترانه یافت می‌شود. این گیاه دارای خاصیت خوراکی بوده و مزایای زیادی برای سلامت بدن دارد. از اثرات دارویی اش می توان برای سلامت بدن استفاده کرد و همچنین به دلیل خاصیتش در پخت و پز بسیار معروف است.

در این مطلب مجموعه ای از مهم ترین خواص و مضرات آرتیشو را به صورت خلاصه جمع آوری کرده ایم ، برای شناخت بیشتر خواص آرتیشو و عوارض مصرف آن در ادامه با سایت پارسی سرا در دسته بندی خواص مواد غذایی همراه باشید.

فواید و خاصیت های آرتیشو

پاک سازی کلیه‌ ها

آرتیشو همواره به دلیل خاصیت مدر بودنی که دارد مورد توجه طب سنتی قرار گرفته است. مصرف آرتیشو به‌‌عنوان غذا یا دارو باعث افزایش میزان ادرار و دفع آب اضافی بدن می‌شود. استفاده از این گیاه می‌تواند تاثیر خوبی در پاک‌سازی کلیه‌ها داشته و بهبود عملکرد کلیه‌ها را به دنبال دارد. این گیاه می‌تواند یکی از مواد غذایی مفید و پرخاصیت هنگام پاک‌سازی کلیه‌ها باشد که باعث می‌شود مواد سمی زائد در بدن از کلیه‌ها دفع شود.

تنظیم فشار خون

مصرف این گیاه که دارای پتاسیم فراوان می باشد باعث تنظیم فشار خون شده و به سلامت قلب کمک می کند.

درمان شوره سر

مایع حاصل از جوشاندن برگ های آرتیشو باعث تعمیر حلقه های آسیب دیده مو می شود. یک لایه محافظ روی ساقه مو ایجاد کرده و شوره را از روی پوست سر پاک سازی می کند. برای بهبود شوره سر از آرتیشو استفاده کنید.

مناسب برای دیابت

طبق تحقیقات انجام شده وجود عصاره هیدروالکلی که در گیاه آرتیشو وجود دارد یکی از عوامل مهم در کنترل دیابت است. براساس تحقیقات انجام‌شده کنگر و برگ‌های آن در سبد غذایی خانواده می‌تواند باعث کاهش قابل‌توجه گلوکز، کلسترول و تری گلیسیرید خون شود که این امر به کاهش بیماری دیابت نوع یک کمک می کند.

کاهش کلسترول

آرتیشو دارای سینارین و لاکتون است که برای جلوگیری از سنتز کلسترول بسیار مفید می باشد و سلامت فرد را به دنبال دارد. این گیاه خوراکی ترشح صفرا را زیاد کرده و به این ترتیب باعث کاهش سطح کلسترول در خون می‌شود. برای کاهش کلسترول از این گیاه کمک بگیرید.

بهبود متابولیسم بدن

نیاسین ، ویتامین ب شش، تیامین و پانتوتنیک‌اسید ویتامین‌های موجود در آرتیشو می باشد که باعث می‌شود تا فعالیت‌های متابولیک بهبود پیدا کرده و سلامت بدن حفظ شود.

خواص ضد التهابی

ویتامین سی موجود در این گیاه به بدن کمک کرده که در برابر واکنش‌های التهابی مقاومت نشان داده و همچنین از عفونت به میزان قابل‌توجهی جلوگیری می‌کند.

کاهش وزن و لاغری

کنگر فرنگی می‌تواند به میزان زیاد سوخت و ساز بدن را افزایش دهد و موجب کاهش وزن و لاغری شود. کسانی که از آرتیشو در وعده‌های غذایی خود استفاده می‌کنند می‌توانند از خواص درمانی این گیاه برای لاغری استفاده کنند. بهترین روش برای مصرف این گیاه استفاده از آن برای تهیه انواع سالاد ها می باشد شما می‌توانید انواع سالادهای متنوع را به کمک آرتیشو انجام دهید و به کاهش وزن خود کمک کنید.

پیشگیری از آلزایمر

آرتیشو یک منبع مناسب از ویتامین‌های گروه کا می‌باشد که برای سیستم عصبی بسیار مفید است و از آلزایمر جلوگیری می‌کند.

سلامت استخوان‌ ها

ویتامین‌های موجود در این گیاه باعث سلامت استخوان‌ها شده و از پوکی استخوان پیشگیری می‌کند. وجود ویتامین کا در این گیاه باعث بهبود فعالیت‌های متابولیک در بدن شده و برای جلوگیری از آسیب‌های عصبی به مغز مؤثر است.

عوارض و زیان های آرتیشو

تولید سودا

آرتیشو چون طبع گرمی دارد ممکن است در بعضی از اشخاص تولید سودا کند پس بهتر است با سرکه خورده شود.

Written by

My enemies make me stronger.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store